Obecní výlet - 11. května 2013

Na tradiční obecní výlet se letos odjíždí 11. května ve 4 hodiny ráno z Bystřice.

Obecní výlet - 11. května 2013

Vyrážíme směrem Horní Jeseník, kde jsme objednaní na prohlídku přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů republiky. Trochu prší, ale to nám náladu nekazí. Exkurze s průvodcem vede chodbami v podzemí, kde je příjemné teplo a zajímavé vyprávění.

Následuje vyjížďka k horní nádrži, kde ale fouká a je mlha. Sjíždíme tedy autobusem zpět a pokračujeme do Velkých Losin, kde si skupinky zajdou na oběd a pak navštívíme výrobnu ručního papíru. Nakoupíme zde i dárečky a ještě ve Velkých Losinách zůstáváme, čeká nás renesanční zámek stejného jména. Místo je proslulé čarodějnickými procesy a jako by to měl zámek v duši, skoro všude je pošmourno a smutno. Někde je i nutno použít baterku, abychom viděli třeba detaily krásných velkých gobelínů.

Poslední povedená prohlídka se nachází v Rapotíně u Šumperka, v zemědělském skanzenu u pana Havlíčka. Stále mrholí, ale to moc nevnímáme, protože to, co skanzen poskytuje k nahlédnutí, to naprosto utlumí dění kolem. V ohromné stodole procházíme uličkami plnými nejrůznějších historických pokladů a žasneme. Staré kočárky, motorky, hudební nástroje, kolovrátky, na sloupech visí spousty hodin, kukaček, obrazů, dále pohřební vozy, kamna, plyšáci. K nevíře! Mezitím běhá jak skřítek z pohádky majitel a dokáže o každém kousku povyprávět. Očividně své poklady miluje a nic neprodá. Občas prý něco zapůjčí k filmování do televize. A venku? Stejný údiv. Stará ruchadla, zemědělské stroje, auta, dokonce i tank. Zejména ti starší účastníci se nemohou vynadívat a nostalgicky vzpomínají.

Dámy tedy trochu komentují ten nepořádek, ale na druhou stranu, pan Havlíček v tom má svůj řád. Ke skanzenu rovněž patří malý útulek pro zvířátka s pohnutým osudem, takže taková malá záchranná stanice. Jsou tu opičky, holuby, labutě, koně, ovce, kozy a velbloud.Je večer, zážitků dostatek, odjíždíme z Rapotína s úsměvem na rtech do nedalekých Vikýřovic na večeři. Bylo o čem povídat, takže čekání na jídlo rychle uteklo a plni dojmů můžeme jet domů. Chvilka spánku a o půlnoci jsme díky zkušené jízdě řidiče J. Balcara v pořádku dorazili do Bystřice.

Za nápaditý výběr programu na dnešní den děkujeme p. Mackovi. Opět se potvrdilo, že výjezdy za krásami naší země jsou, ať už prší, nebo svítí slunce, vždy plné nových zážitků a dojmů.Výlet splnil svůj účel. Poznat nepoznané a odpočinout si od všedních starostí v kruhu svých přátel a sousedů.