Sjezd rodáků a přátel školy - 18.8.2012

Sjezd rodáků a přátel školy v Bystřici se naplánoval na třetí sobotu v srpnu k výročí založení školy před 120 lety.

Sjezd rodáků a přátel školy - 18.8.2012

A kde jinde by měl program začít, než ve škole. Už po deváté hodině se začínají hosté scházet k prohlídce školky, po připnutí malé kytičky na klopu, která bude připomínat dnešní svátek, paní ředitelka všechny vřele vítá a odpovídá na otázky. Na zdech visí nástěnky s fotografiemi historie obce nebo spolků, ale nechybí ani současnost. Na stolech jsou vkusně rozložené kroniky naší vesnice, albumy a máme tu také výtvory našich šikovných dětí.

Každý může zasednout v jídelně, kde už voní káva a čerstvě upečené koláče. Pak do ruky na památku drobné dárky, muzejní noviny a jdeme na zahradu, kde se koná malá mše pod širým nebem.Hlavní program se zahajuje ve 13 hodin, kdy se po přednesení dojemné básně slečnou Martínkovou představí paní starostka a uvede ke slovu i váženého hosta, který přijal pozvání, senátora ing. J.Táborského. Dalším milým a vzácným hostem je prelát litoměřické kapituly Jiří Hladík, který je dojat, že může před rodáky promluvit,vždyť tady v Bystřici začínal a na to se nezapomíná. Posvětil náš nový znak a prapor obce s poděkováním, že udržujeme kořeny a kulturu obce a toho si opravdu cení. Táboranka zahrála státní hymnu, místní hasiči položili věnec k Památníku padlých a už se řadí dlouhý průvod. V dobré náladě a při veselé hudbě se přesouváme na místní hřiště, kde už nás čeká pan J.Jiterský se slečnou Hankou, aby zahájili bohatý program a informovali o veškerých akcích. A že jich není málo.

Prodej dárkových předmětů, sázení tújí v bludišti, pro děti malování na obličej,skákací hrad a formování nafukovacích balonků. Při hudbě Táboranky mohou sportovní příznivci fandit na antuce našim hráčům v nohejbale, kde zápolí s estrádními umělci, ti pak po hravém představení našich dítek ze školky zazpívají. Kapela Fiakr nás uvede trošku do jiné doby, rozmarné písničky nás uklidní. O to veselejší a halasnější je pak vstup skupiny Maxim Turbulenc, obrovití chlapi v růžových kalhotách rozparádí celé hřiště. Dupanda je najednou plná dětí, potlesk nebere konce a nesmí chybět ani fotografie na památku.Ještě se musíme zmínit alespoň o jednom vstupu, kdy se slavnostně vyhlašuje nejstarší rodák (p.A.Kotlářová),nejstarší občan Bystřice (p. M. Kyselová)a nejmladší občan a rodák Bystřice (dvanáctidenní J.Maštálka). Obdrží na památku minci a pamětní list.Pěknou kulisou jsou také vystavená historická vozidla, která nám dovezl p. M. Novotný, místní hasiči také přivezli na výstavku pár kousků ze své sbírky.Příjemné sluníčko, které nás celý den hřálo, pomalu zapadá a program finišuje.

Na 22. hodinu je domluven ohňostroj, mimořádně dřív, protože tu čeká řada natěšených dětí, tak aby nám tu neusnuly. Kapela Levou rukou se snaží na našem malém podiu rozmístit svoji početnou aparaturu a hned po barevném ohňostroji začne hrát jako o život. Parket zaplněn a zábava je stále v plném proudu.A to byl vlastně záměr této mimořádné akce, bavit se a veselit. Nejen program, ale i spoustadojemných setkání po letech je milou vzpomínkou, když se pak rozjedeme do svých domovů. A Bystřice doufá, že i další Rodáci se zase sejdou v tak hojném počtu k radosti všech.

Novinky z Obce

Kuželna

Nová a moderní bystřická kuželna se nachází v centru obce vedle obecního úřadu č.p. 111.

Kuželna přímo navazuje na obecní hospodu. Zájemcům je k dispozici dvoudráha.